Today.ua

Яблучний Спас або Преображення Господнє: дата, традиції та заборони церковного свята

Раніше українці відзначали Яблучний Спас чи Преображення Господнє 19 серпня, але після переходу на новий церковний календар дата свята змінилася. Коли його відмічають, що потрібно зробити цього дня і як поводитися не варто?

Сьогодні, 6 серпня, віруючі відзначають Преображення Господнє, яке в народі ще називають Яблучним Спасом. Це свято – одне з найважливіших у церковному календарі, тому необхідно дотримуватись низки заборон і традицій.

В цей день заведено приступати до збирання яблук і дякувати Богові за добрий урожай. Вважається, що в цей день настає "перелом" літа, тобто початок переходу до осені. Тому наші предки також проводжали теплу пору року та зустрічали наступний сезон. Для цього в будинок приносили сніп сіна та готували страви з яблук, меду та нового врожаю зерна.

Також прийнято збирати лікарські трави – ромашку, деревій, полин, пижму, волошки та материнку. Ці рослини люди беруть із собою до церкви, щоб освятити, а потім зберігати їх у будинку чи робити відвари.

У церкву також потрібно принести яблука та інші фрукти з першого врожаю, а потім готувати з них частування або просто їсти і пригощати знайомих, близьких та людей, які потребують допомоги.

Хазяйки на Яблучний Спас готують різні десерти з яблук. Це може бути будь-яка випічка, але головне – щоб вона була пісною, оскільки продовжується Успенський піст.

Заборони Яблучного Спасу

Кожне церковне свято має свої заборони. Так, у Яблучний Спас не можна прибирати в будинку чи працювати на городі та в саду. Забороняється також займатися рукоділлям, влаштовувати галасливі застілля та вживати алкоголь. Крім того, вважається, що в цей день категорично не можна вбивати комах.

Цього дня пропонуємо рецепт шарлотки з яблуками та секретним інгредієнтом, який покращує смак десерту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ