В Україні значно скоротилася кількість пенсіонерів. З 2017 по 2024 рік їх поменшало майже на 2 мільйони осіб. У період повномасштабної війни громадян зазначеної категорії знизилася на 687 тисяч осіб.
Відповідні статистичні дані надали у ПФУ. Якщо тенденція до скорочення чисельності пенсіонерів збережеться, цьогоріч їх загальна кількість вперше в історії незалежної України становитиме менш як 10 мільйонів.
Зазначено, що станом на 1 січня 2022 року в Україні нараховували 10 млн 841 тисячу пенсіонерів. У квітні 2024 року їх уже було 10 млн 154 тисяч. Таким чином, щомісячно під час повномасштабної війни їх кількість скорочувалась на 24,5 тисячі осіб.
До вторгнення, з січня 2020 року до січня 2022 року, кількість українських пенсіонерів зменшилася на 493 тисячі осіб. Можна зробити висновок, що до повномасштабної війни чисельність щомісячно скорочувалось на 20,5 тисячі.
Причинами негативної тенденції є:
- Щорічне посилення вимог для отримання пенсії. Згідно з пенсійною реформою, яка продовжуватиметься до 2028 року, щоб стати пенсіонером у 60-річному віці потрібно мати не менше 35 років страхового стажу. Українцям буде все складніше виконати цю вимогу. Як відомо, у 2024 році слід накопичити не менше 31 року, а у 2017-му вимога була на рівні 25 років.
- Окупація, зростання смертності у результаті бойових дій. Російські загарбники знищують міста та села, рівень доходів знижується. Також слід враховувати психологічний фактор – багато людей похилого віку не витримують навантажень.
- Виїзд за кордон. Більшість біженців – це жінки з дітьми. Однак серед вимушених мігрантів є пенсіонери, а також громадяни, які за віком мали б стати ними у період війни.
Раніше стало відомо, які дані мають повідомити у ПФУ пенсіонери, щоб не втратити свої виплати.