В Україні масово закриваються ФОПи: приватний бізнес відчайдушно намагається вижити

Автор: Марченко Любов

В Україні масово закриваються ФОПи. Так, лише за перше півріччя поточного року подали заяви про ліквідацію 92 тисячі ФОПів. Це на 54%, ніж закрилося за аналогічний минулорічний період. Крім того, пішли в небуття півтори тисячі підприємств. І це також на 15% перевищує аналогічний минулорічний показник. Однак експерти кажуть, що тут немає ніяких підстав для тривоги, адже замість закритих ФОПів створюються нові.

В Україні масово закриваються ФОПи: приватний бізнес відчайдушно намагається вижити - today.ua

Про турбулентність українського підприємництва та її причини розповіло видання rbc.ua.

Багато ФОПів не можуть пристосуватись до мінливої економічної ситуації, яка ледь не щотижня генерує для підприємців нові потрясіння, кажуть експерти. Серед найбільш поширених причин згортання підприємництва називають такі:

  • війна та невпевненість у завтрашньому дні;
  • підвищення тарифів на енергоносії;
  • заплутана логістика, яка, до того ж, нестримно дорожчає;
  • підвищення мінімальної зарплати, яка змушує підприємців збільшувати видатки на фонд оплати праці;
  • невизначена податкова політика;
  • відсутність доступних кредитів;
  • падіння купівельної спроможності населення і низький попит на вироблені товари;
  • масова міграція платоспроможних українців за кордон;
  • обмежений ринок збуту;
  • кадровий голод через мобілізацію працівників.

Причому ці причини спільні для підприємств у різних регіонах країни: як для тих, що знаходяться поблизу лінії фронту, так і для тих, що працюють у глибокому тилу.

Популярні зараз

У Верховній Раді визнали, що в Україні закінчились гроші для зарплат військовим: який вихід бачить влада

З'явився коментар щодо ймовірної депортації українських чоловіків із Чехії

Десна принесе забруднену воду до Києва 10 вересня: як намагаються запобігти ситуації

На планеті стрімко підвищується рівень Світового океану: в ООН говорять про затоплення значної частини суші

Не все так однозначно і розпачливо, як може здатися

Водночас за словами голови податкового комітету ВР Данила Гетманцева, ситуація із закриттям ФОП виглядає розпачливою лише на перший погляд. Адже як свідчить статистика, за цей же період часу, тобто за перше півріччя 2024-го року, відкрилося ще більше нових ФОПів, ніж перестало існувати.

В Україні масово закриваються ФОПи: приватний бізнес відчайдушно намагається вижити

Так, із січня по червень 2024 було зареєстровано 148,5 тисячі нових ФОПів і 13 тисяч нових компаній. Тобто у підсумку баланс між закриттям суб'єктів підприємництва і відкриттям нових виявився на користь других.

"Число відкриттів нових ФОП значно перевищує кількість закриттів, що свідчить про поступове відновлення економічної активності", - заявив Гетманцев.

Крім того, нардеп зауважує, що не можна скидати з рахівниць і численних ФОПів-одноденок, які були створенні винятково для транзиту грошей у рамках різноманітних сірих схем. Зокрема, для участі у механізмі публічних закупівель. Виконавши свою одноразову роль, вони відходять у небуття.

Попри таку високу турбулентність, в якій зараз існує вітчизняне підприємництво, експерти оцінюють його перспективи доволі високо. Той самий Гетманцев каже, що безперервність процесів, які відбуваються у підприємницькій сфері, свідчать на користь життєздатності самої системи підприємництва.

Схожої думки дотримується і фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Компанії та ФОП, які зуміли адаптуватись і не отримують безпосередніх руйнівних ударів від наслідків війни, демонструють надзвичайну стійкість та міцність", - каже Корнилюк.

Нагадаємо, питання щодо бронювання для ФОП поки що не вирішено. Право на бронь має лише дуже вузьке коло підприємців, які безпосередньо працюють на ОПК.