Today.ua

Учені фіксують цьогоріч рекордну спеку за всю історію спостережень, але буде ще більша

Нинішній рік має великі шанси стати найспекотнішим за всю історію регулярних кліматичних спостережень. Уже тринадцятий місяць поспіль учені фіксують рекордну температуру на нашій планеті. Вони кажуть, що до початку незворотних процесів у кліматі Землі залишилося зовсім небагато.

Про це йдеться у публікації LiveScience.

Як з’ясувалось, уже 13 місяців поспіль учені фіксують зростання температури у річному вимірі (порівняно з аналогічними місяцями попереднього року). Тобто червень 2024 виявився гарячішим за червень 2023, а той, у свою чергу, перевершив за температурою червень 2022. Так триває вже цілий рік. Ще жоден місяць не став прохолоднішим за свого аналога у попередньому році. Це - ще не кліматична катастрофа, кажуть учені, але ми вже стоїмо на її порозі.

У червні 2024 середня температура поверхні океану становила 20,85 градуса. Такої температури ще не було. У середньому, з липня 2023 по червень 2024 температура на нашій планеті була на 1,64 градуса вищою, ніж до промислової революції. Йдеться про той період, коли люди ще не використовували викопного палива.

На перший погляд здається, що це незначне підвищення. Та насправді, за висновками учених, після 2-х градусів у кліматі планети почнуться незворотні зміни, які же неможливо буде зупинити. Але й півтора градуса – це також дуже багато.

"Це більше, ніж статистична дивина, і це підкреслює велике і триваюче зрушення в нашому кліматі. Навіть якщо ця конкретна смуга екстремальних явищ у якийсь момент закінчиться, ми обов'язково побачимо нові рекорди, оскільки клімат і далі теплішає. Це неминуче, якщо ми не припинимо додавати [парникові гази] в атмосферу та океани ", - каже директор Служби зі зміни клімату "Коперник" (C3S) Карло Буонтемпо.  

Температура продовжує зростати, незважаючи на прогнози учених

Учені сподівались, що наступ рекордно високих температур дещо уповільниться після того, як закінчиться вплив явища Ель-Ніньо. Та вже зараз очевидно, що його зміна на Ла-Нінью, яка завжди приносить похолодання, істотних зрушень температури не дасть.

"Клімат продовжує нас турбувати - за останні 12 місяців було зафіксовано рекорди, небачені раніше, - що спричинено передусім викидами парникових газів і додатковим фактором, спричиненим явищем Ель-Ніньо в тропічній частині Тихого океану", - заявила заступник директора C3S Саманта Берджесс.

У 2015 році майже 200 країн світу уклали так звану Паризьку кліматичну угоду, відповідно до якої кожна з країн узяла на себе зобов’язання з обмеження викидів парникових газів. Країни зобов’язалися обмежити зростання глобальної температури півтора градусами упродовж найближчих 20 років і двома градусами упродовж 30 років. Чи вдасться світові дотриматись узятих на себе зобов’язань- невідомо.

"Тепер я оцінюю ймовірність того, що 2024 рік перевершить 2023 рік і стане найтеплішим роком з моменту початку реєстрації глобальної температури поверхні в середині 1800-х років, становить приблизно 95%", - написав у мережі X кліматолог з американської некомерційної організації Berkeley Earth Зік Гаусфатер.

Нагадаємо, відповідно до деяких прогнозів учених глобальне потепління може мати протилежні наслідки - значна частина земної кулі перетвориться на крижану пустелю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ