Стажу бракує, а на пенсію хочеться: як можна вийти на відпочинок, не маючи достатньої кількості відпрацьованих років

Автор: Марченко Любов

Щоб вийти на пенсію у 60 років, українці повинні цьогоріч мати щонайменше 31 рік страхового стажу. Якщо стільки стажу немає, то доведеться йти на заслужений відпочинок пізніше - у 63 або 65 років. Однак стаж можна докупити, і стати пенсіонером у 60.

Стажу бракує, а на пенсію хочеться: як можна вийти на відпочинок, не маючи достатньої кількості відпрацьованих років   - today.ua

Про це нагадують у Пенсійному фонді України.

Цьогоріч, що вийти на пенсію у 60, українцям треба мати щонайменше 31 рік стажу. Проте вже з наступного року його треба буде на один рік більше, тобто 32 роки. Вимога до страхового стажу зростатиме до 2028 року, доки не досягне 35 років. Втім, громадяни, які не мають такого страхового стажу, і вже не зможуть його заробити, мають змогу вийти на пенсію у 63 або в 65 років.

Цьогоріч, щоб вийти на пенсію у 63, треба мати мінімум 21 рік стажу, а в 65 – 15 років. Причому для 63-річних також вимога за стажем зростатиме: у 2028 році вона встановиться на межі у 25 років.

Популярні зараз

В Україні летять у прірву ціни на заміські будинки: експерти назвали причину

В Офісі президента повідомили, як змусити Росію завершити війну в Україні

В Україні унормують мінімальний та максимальний вік для керування автомобілями

Українським сім'ям з дітьми виплатять грошову допомогу до 40 тис. грн: названо умови отримання

Однак ситуація не настільки непоправна, як може здатися. Держава дала змогу українцям докупити собі страховий стаж. Для цього лише треба укласти з Пенсійним фондом договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Зробити це може будь-який українець, що досяг 16-річного віку.

До речі, докупити стаж можна не лише собі, але й іншій особі. Для цього також треба укласти договір з ПФУ про сплату внесків на користь третьої особи.

Стажу бракує, а на пенсію хочеться: як можна вийти на відпочинок, не маючи достатньої кількості відпрацьованих років

Скільки доведеться доплатити для покупки стажу?

Щоби поповнити свій страховий стаж одним місяцем, треба переказати в ПФУ хоча би мінімальний місячний страховий внесок. Він дорівнює 22% від мінімальної зарплати. Тобто з 1 квітня 2024 року він становить 1760 гривень. Отже, якщо вам бракує, наприклад, пів року стажу, то доведеться сплатити 10 560 гривень. А якщо треба додати до стажу ще цілий рік, то вартість такої покупки становитиме 21 120 гривень.

Тобто за рік виходить немала сума. Тому зазвичай стаж докуповують ті громадяни, яким бракує по кілька місяців до мінімального страхового стажу, щоби вчасно вийти на пенсію.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Проте добровільні страхові внески людина може робити упродовж життя. Якщо з якоїсь причини роботодавець не платить за свого працівника внески (це означає, що він трудиться неофіційно, і це погано), то працівник може сам подбати про сплату внесків до Пенсійного фонду. У такому разі йому також доведеться щомісяця платити за себе мінімальний страховий внесок, щоб йому додавався стаж.

Нагадаємо, деяким українцям можуть залишити тільки 80% пенсії.