Уже в середині осені 2024 року можуть почати перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі (НВМК). Його будівництво розпочато під Києвом на території Гатненської громади.
Про це повідомив в.о. міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун.
Згодом подібні місця поховань будуть обладнані в кожному регіоні, тобто в кожній області України. У Мінветеранів стверджують, що на це є суспільний запит.
"Після повноцінного запуску Національного меморіального військового кладовища ми передбачаємо запуск у кожному регіоні філії НВМК. Я думаю, коли ми будемо розуміти, що ми запустимо перший і другий пускові комплекси, щоб повноцінно працювало Національне військове меморіальне кладовище, тоді ми зможемо перейти до історії формування філій у кожному регіоні. На це є запит", - розповів Порхун в інтерв'ю, яке він дав агентству interfax.
Цього року підрядники мають здати першу чергу НВМК. У держбюджеті на 2024 рік заплановано понад півмільярда гривень на витрати зі створення меморіального кладовища. Далі піде будівництво другої черги, а повністю завершити будівництво планують за кілька років.
"Загальна кількість розрахована на 100 тис. традиційним способом поховань і колумбарним шляхом - 60 тис. Треба розуміти, що Національне військове меморіальне кладовище - це не просто кладовище. Це історичне місце пам'яті, місце увічнення наших героїв і музей, щоб не тільки нинішнє покоління, а й наступні знали і пам'ятали ціну свободи, незалежності. У нас у країні це перший такий масштаб проєкт", - підсумував чиновник.
До створення філій НВМК у регіонах приступлять після будівництва кладовища під Києвом
Порхун каже, що перші поховання на цьому об'єкті можуть розпочатися в середині осені поточного року. Загалом, поки не буде вирішено питання з будівництвом першої та другої черги НВМК, до проєктування філій в областях не приступлять. Вочевидь, ідеологи створення філій НВМК розраховують, що на таких кладовищах буде кого ховати ще й через кілька років.
Ідея створення НМВК була схвалена урядом ще в жовтні 2022 року. У серпні 2023 року було затверджено місце під будівництво цього об'єкта на території Гатненської громади під Києвом. Не можна сказати, що така ідея була із захопленням сприйнята жителями цієї ОТГ. Але після кількох акцій протесту їх усе ж переконали, що кладовищу там бути.
Відкрити кладовище для поховань, як уже йшлося, планують у середині осені 2024-го, а повністю закінчити будівництво комплексу - до 2027-го року.
Нагадаємо, будівництво такого кладовища було заплановано ще 2021-го року - до початку повномасштабної війни. Його планували створити поруч з аеропортом Бориспіль. Але тоді місцеві жителі відстояли свою територію.