МВФ має намір переглянути комісію за кредитами найбільших світових позичальників. Зокрема, відсотки за кредитами можуть бути переглянуті для України та ще декількох країн, які очолюють список боржників Міжнародного валютного фонду.
Про це повідомляє rbc.ua із посиланням на публікацію у Bloomberg.
У публікації, зокрема, йдеться, що Рада директорів МВФ має намір переглянути свою політику стосовно додаткових зборів, які беруться з найбільших позичальників. Така додаткова комісія береться кредитором з тих країн, які позичають більше, ніж їм виділено, або виплачують заборговане довше, ніж це було визначено угодою з МВФ.
На перший погляд ситуація виглядає парадоксальною: країни, які змушені більше позичати через те, що їм не вистачає власних грошей, змушені повертати борг за вищими відсотками, ніж більш благополучні країни, які мають невеликий борг перед МВФ. Наприклад зараз комісія за кредитами таких позичальників становить понад 8% річних, що удвічі перевищує максимальні ставки, які були до пандемії COVID-19.
Однак у Міжнародному валютному фонді вважають такий стан речей цілком обгрунтованим. У такій спосіб кредитор хоче відвадити неплатоспроможних позичальників від зайвих позичок. Але цей спосіб виявився не дуже дієвим, оскільки ті зазвичай і далі змушені брати в борг через те, що іншого виходу для себе не бачать.
Власне, у такій ситуації зараз опинилася й Україна та ще кілька найбільших позичальників МВФ. До речі, після отримання чергового кредитного траншу від МВФ Україна вийшла на "почесне" друге місце найбільших боржників, поки що поступаючись величиною боргу лише Аргентині.
Нові кредити беруться, щоби сплачувати відсотки за старими
Проте в якийсь момент позичальники усвідомили, що шкурка вже вичинки не вартує: левова частка позичених ними грошей іде на обслуговування боргу, який утворився раніше. Іншими словами: країни беруть нові кредити, щоби сплатити відсотки за старими. При цьому тіло кредиту не зменшується, а навпаки, приростає усе новими боргами. Отже цілком мали рацію ті, хто попереджав, що злізти з "кредитної голки" МВФ буде дуже непросто.
Зваживши на скарги боржників, Рада директорів МВФ пообіцяла "вивчити питання" щодо високих комісій вже цього літа. Якими будуть наслідки цього "вивчення", наразі невідомо. Можливо, комісію дещо знизять, що було б найкращим варіантом для боржників. Або можливо їм дадуть щось на кшталт кредитних канікул, тобто просто дадуть перерву у сплаті додаткових відсотків. У будь-якому випадку це рішення має бути схвалене не менше ніж 70% Ради директорі МВФ, яка складається із 24 осіб.
У цій ситуації немало залежить від позиції США, які є найбільшим акціонером МВФ. Але тамтешні банкіри начебто дали згоду на перегляд відсотків.
Нагадаємо, МВФ не лише виставляє Україні додаткові відсотки за кредитом, але й ставить жорсткі вимоги щодо економічної політики нашої держави. Зокрема, кредитор вимагає оптимізації бюджетних видатків та приведення комунальних тарифів для населення до ринкового рівня.