Україна перейшла на новий календар ПЦУ, тож у 2024 році українці святкують Медовий Спас у нову дату. Коли відзначатимуть свято, що не можна робити в цей день і чим варто зайнятися?
Медовий Спас або Маковей – це день, коли за старих часів починали збирати мед і мак. Саме тому свято отримало таку назву. Раніше його відзначали 14 серпня, але після переходу на новий церковний календар в Україні святкують його в перший день останнього літнього місяця, тобто сьогодні, 1 серпня.
Що слід робити на Медовий Спас?
У це свято віруючі вирушають на богослужіння до церкви. На Маковея прийнято приносити до храму мед та мак, а також польові квіти та воду. Вважається, що різнотрав`я в цень день стають цілющими, якщо на них попаде свята вода. Тому прийнято зберігати їх вдома біля ікон та готувати з них лікувальні відвари.
Також заведено після відвідин храму влаштувати святковий обід. На стіл зазвичай подають страви з продуктів, які були освячені у церкві.
У Медовий Спас багато віруючих готують пиріжки і булочки з маком або роблять улюблені десерти з медом, а потім пригощають ними близьких, друзів і тих, хто потребує допомоги. Так люди дотримуються традицій своїх предків.
Заборони Медового Спасу
У це свято люди дотримуються не лише традицій, а й певних заборон. Вважається, що якщо порушити хоча б одну з них, то можна роздратувати вищі сили і привабити лихо у своє життя. Тому на Маковея важливо не злитися і не лаятись з оточуючими, не ображати людей і не ображатися самим.
Також заборонено нецензурно виражатися та вживати спиртні напої. Незважаючи на те, що на Медовий Спас прийнято влаштовувати святковий обід, перетворювати його на гучну вечірку з піснями та танцями не варто.
Цього дня віруючим краще відмовитися від роботи по дому та на городі чи в саду, не варто одягати брудний чи порваний одяг та ходити на риболовлю чи полювання.
Пропонуємо рецепт м'яких пряників з медом, які можна приготувати як частування в Медовий Спас.